MENÜ

Takarmányozás

 

A görög teknősök növényevők. Takarmányozásukra legjobban a szabadban növő lágyszárú növények felelnek meg, például gyermekláncfű (pongyola pitypang), lóhere (fehér here, vörös here), mezei katáng, szarvaskerep, lucerna, pásztortáska, közönséges cickafark, nagy útifű, kaszanyűg bükköny, papsajtmályva, vad százszorszép, tyúkhúr, stb.
A természetben is ezekkel táplálkoznak, ezeknek a növényeknek nagyon magas a kalcium tartalma.
Takarmányuk minimum 80 %-át ezek képezzék! Körülbelül 15%-át zöldségek, 5%-át pedig gyümölcsök alkossák.

 


Pongyola pitypang                               Fehér here                                                         Vörös here


 

Csak olyan helyről gyűjtsünk, amit nem permeteztek. Lóhere (fehér vagy vörös here) magot vetőmagboltban tudunk vásárolni; ha elültetjük, egész évben tudunk lóherét adni teknőseinknek. A növényeknek főleg a levelét adjuk a teknősöknek, de például a pitypang sárga virágát is szereti sok görög teknős.
Télen reszelt répát, almát, körtét, uborkát is adhatunk nekik. A boltban vásárolt salátának, főleg kora tavasszal magas a nitráttartalma, ezért ilyet inkább ne adjunk! Gyümölcsöket csak kisebb mennyiségben kapjanak, magasabb foszfortartalmuk miatt. A zöldségeket, gyümölcsöket alaposan megmosva, leszárítva (=ne vizesen) adjuk. Törekedjünk arra, hogy változatos táplálékot biztosítsunk állatainknak. Naponta kétszer adjunk nekik enni.


Nyáron ha a szabadban tartjuk, és megfelelően takarmányozzuk őket, nincs szükségük vitamin kiegészítésre. A vitamin készítmények közül a Korvimin ZVT Reptil ajánlott.
A növekedésben lévő állatoknak feltétlenül szükséges a kalcium kiegészítés! Az eleséget rendszeresen, 1-2 naponta kalcium porral kell megszórni. Főtt tojás ledarált héja, illetve szépia is használható kalcium kiegészítésre. A felnőtt teknősöknek a kifutóba szórhatunk Mészgritet.


A banán nagyon sok foszfort és kevés kalciumot tartalmaz, legfeljebb nagyon keveset és ritkán etessünk belőle. A paradicsom, sóska és a saláta pedig megköti a kalciumot, ezért ezeket is legfeljebb kis mennyiségben etessük és biztosítsunk mellé kalcium kiegészítést.


Állati eredetű fehérjét (túró, tojás, sajt, hús, kutya- és macskatáp, vízi teknősöknek gyártott táp) ne etessünk a teknősökkel! Ezeknek ugyanis nagyon magas a fehérjetartalma, kalciumot pedig alig tartalmaznak (a hús kalcium:foszfor aránya 0,025:1!), aminek hatására a fiatal teknősök olyan gyorsan növekednek, hogy a páncél fejlődése nem tudja ezt követni, páncél fejlődési rendellenességek alakulnak ki. Valamint a fehérje lebontásakor sok húgysav keletkezik a teknősök szervezetében, fokozatosan köszvény alakulhat ki, ami egy súlyos, gyógyíthatatlan betegség.


A teknősöket rendszeresen kell itatni. A kicsiket 2-3 naponta, a nagyobbakat hetente 1-2-szer. Ilyenkor az állatokat egy külön edénybe sekély, langyos vízbe tesszük 5-10 percre úgy, hogy inni is tudjanak, és a fejüket ki tudják emelni levegőt venni. A teknősök miután ittak, kiürítik húgyhólyagjukat, és friss vizet szívnak bele. Egyedülálló módon képesek a húgyhólyagjukon keresztül is vizet felvenni. Ezért jobb a terráriumban lévő itatótálnál, ha külön edényben itatjuk őket.
Nem tudnak úszni, ezért csak sekély vízbe tegyük őket!
Nyáron a kifutóba tegyünk egy lapos tálba vizet.


A teknősök vizelete fehér színű a benne lévő húgysav miatt, ez normális.

 

Lóherét evő görög teknős

 

Szavazás

Hány teknősöd van?
1
2
3
nincs
több
Asztali nézet